Torsdag og fredag var Rasmus på besøg i Norge for at se og deltage i 2 Majsdemoer for de norske mælkeproducenter rundt om Oslofjorden.
De klimatiske forhold bevirker at majs kan dyrkes længere og længere nord på, og det var derfor et par rigtig spændende dage, hvor de danske erfaringer blev delt og sorterne og deres egenskaber blev vurderet med stor interesse for alle parter.
I Norge er gennemsnitsstørrelsen på en mælkeproducent ca 1:10 af hvad den er i Danmark, men det ændrede bestemt ikke på en nysgerrig og interesseret tilgang til majsdyrkningen.
I de sydligere områder af Norge er erfaringerne med majsdyrkning noget større, og her blev plantetal, gødningsstrategier og endda mulighederne for kolbe og kernemajs vendt og drejet.
En stor tak til NLR (norsk landbruksrådgivning) for et par rigtig gode dage 🌽👍🇳🇴